Despre judecata algoritmilor de Facebook, pe BalkanInsight.com

Un algoritm răspunde aşa cum este programat să o facă. Nu aplică judecăţi de valoare. Aşa cum este folosit în sens bun, la fel poate fi deturnat să facă şi rău. Depinde care sunt intereselor celor care se află de partea cealaltă a click-ului.

Pe scurt, aceasta este explicaţia pe care am oferit-o pentru BalkanInsight.com, în urma valului de conturi blocate pe Facebook după protestele de la sfârşitul lui noiembrie.

În fond, este o luptă politică virtuală de tipul care pe care, folosindu-se slăbiciunile inteligenţei artificiale şi limitările tehnologiei .

„Luptă” generează şi victime pe reţelele de socializare şi acest fapt impune automat luarea unor măsuri pentru protejarea vieţii private.

Citiţi mai multe detalii despre acest subiect în articolul realizat de Ana Maria Luca.

Oameni şi experienţe

2 comentarii Lasă un comentariu

  1. Exact, nu vreau să mă situez într-o tabără sau alta dar tabăra care acum a fost afectată în urmă cu vreo două luni se folosea de de acest algoritm pentru a-și bloca ‘adversari’.

    Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: